pondelok 6. februára 2012

Surviving Digital Park

Keby ste nevedeli, čo je Digital park, tak je to budova. Digital preto, lebo z desiatok v ňom sídliacich firiem, sú asi tri z oblasti IT a Park preto, lebo to žiadny park nie je. Ak by som vám túto budovu mal nejako opísať, tak si predstavte veľkú hranatú hovadinu celú ocápanú sklom, t.j. vyzerá zhruba ako 80% toho, čo sa tu za uplynulých 10 rokov postavilo. Zrejme aj preto vyhral DP cenu Dušana Jurkoviča za fasa architektonické dielo. V pokeci okolo sa píše napríklad toto: „...je to aj prejav toho, že kým protiľahlá konkurencia Auparku je agresívna a arogantná, Digital park je diskrétny, decentný a podľa nás oveľa vhodnejší na najvyššie ocenenie.“ Keďže ja sa ale na budovu neviem pozrieť týmto úchylne fetišistickým pohľadom a nepredstavujem si, ako sa Aupark v noci zakráda cez diaľnicu k Digital Parku a potom ho agresívne nakladá úplne bez predohry do vodovodných rúr a pritom ho škrtí elektroinštaláciou, nedokážem to nejako oceniť. Ja sa na DP dokážem pozrieť iba z pohľadu človeka, ktorý v ňom musí tvrdnúť tak v priemere 9 hodín denne. A to je už iná káva.
Už príchod do budovy má svoje úskalia. Vchádza sa točitými dverami, ktoré majú asi 500 kg, ale ovládajú sa manuálne, čo ja ešte zvládam, ale niekedy mi tak napadne, že čo by sa stalo, keby sa mi medzi ne a sklenenú stenu (ako inak) dostala napríklad horná končatina, alebo iný telesný výčnelok. Či by nastala hladká amputácia, alebo viacnásobná devastačná fraktúra. Ale zisťovať to nemienim, lebo kým si nepípnem kartičkou v robote, nepovažuje sa to za pracovný úraz. A propos, magnetická kartička. Bez tej sa dnes už ani nevyseriete. Ja len kým vôbec vstúpim do priestorov pracoviska, musím ju použiť trikrát. Najprv prejsť cez turnikety, potom vo výťahu, aby som sa dostal na svoje poschodie (turnikety a výťahy sú takými obrovskými technologickými skvostmi, že sa im venujem v samostatných odstavcoch) a potom, aby som si otvoril dvere z chodby od výťahov.

*Výťahy

Výťahy, do ktorých nastúpite, stlačíte tlačidlo a potom sa odveziete na požadované poschodie sú príliš mainstream a old-school. Digital park objednal výťahy vzor. cyberpunk 2500. Takže to prídete, priložíte kartičku na snímač a až potom môžete zvoliť požadované poschodie (a aj to nie každé, kartička má nadefinované, kam vás pustí a kde už ste persona non grata). Čo je ok, ak to stihnete, kým sa nezavrú dvere, čo sa dá zvládnuť napríklad keď ste vo výťahu sami. Totiž medzi každým priložením kartičky je istá latencia, kedy asi pracovníci výťahového bezpečnostného centra spracúvajú túto sofistikovanú požiadavku (napríklad pracovník Juraj J. chce ísť na prvé poschodie, skontrolujme, či má prístupové práva, ak áno, vytlačme to na ihličkovej tlačiarni, parafujme a založme do šanónu s nápisom „approved“, ak prístupové práva nemá, robíme to isté, akurát založíme do „dissaproved“ a ešte zapíšeme do excelovskej tabuľky, ktorú si vedieme na štatistické a skartovacie účely), takže to možno nestihnete a potom ste vydaný napospas vašim výťahovým spolucestujúcim. Ja by som možno tieto bezpečnostné opatrenia rozšíril, predsa len, takej kartičky sa môže zmocniť každý, takže unikátny pin-kód by bol lepšou voľbou, vyzeralo by to napríklad takto:
-          Zadajte poschodie.
-          Prvé.
-          Zadali ste prvé poschodie, chcete potvrdiť svoju voľbu? Áno/Nie.
-          Áno.
-          Zadajte vaše zamestnanecké číslo a PIN kód.
-     6819793; 19732489751223
-          Zadali ste vaše zamestnanecké číslo a PIN kód, chcete potvrdiť svoju voľbu? Áno/nie.
-          Áno.
-          Zadali ste „áno“. Vzhľadom na to, že ste nezadávali svoje ID a PIN kód už viac ako 8 hodín, opíšte z displeja tento text a potvďte.
Objaví sa napríklad takáto captcha:A tak ďalej... Navyše algoritmus, na základe ktorého fungujú výťahy, je čisto náhodný. Teda ony sú tam tlačidlá, ktorými sa výťahy privolávajú, ale sú to len atrapy. Výťahy totiž jazdia a zastavujú, ako sa im zachce, takže to vyzerá zhruba tak, že stlačíte tlačidlo na prízemí, vidíte, že výťah stojí na prvom poschodí, hovoríte si „chvalabohu“, potom sa ale dve minúty nič nedeje, keď sa začne hýbať výťah zo šiesteho. Fascinujúce, vedel by som sa na to pozerať celý deň. A vlastne niekedy to aj vyzerá, že budem musieť. Ešte je tam inak jeden tzv. VIP výťah (pre motrokov z horných troch poschodí), ktorý má hlasové pokyny – napríklad „dvere sa zatvárajú“, alebo „prízemie“. Zrejme horní motroci trpia závažnou oligofréniou a nevedia, že vystupovať a nastupovať je optimálne pri otvorených výťahových dverách, nie zatvorených. No čo vám poviem, háj tek. DP síce má aj schody, ale je prísny zákaz sa čo len na ne pozrieť - zrejme je obava, že by v ich priestoroch dochádzalo k ulievaniu sa, narkománii, znásilneniam a samovznieteniam (nie nevyhnutne v tomto poradí). 

*Turnikety

Turniketov sa do DP objednalo veľa. Dovolím si tvrdiť, že až príliš. Neviem, či naschvál, alebo omylom, ale napríklad, keď idete do táckárne, absolvujete jedny turnikety pri výťahoch, potom prejdete asi 10 metrov a dverami do táckárne, kde hneď za nimi sú turnikety ďalšie (hej, aj na rascovú polievku a gordon blue potrebujete prístupové práva, aj keď môžete to osrať a ísť zvonku, tam z nejakého dôvodu turnikety nedali, asi sa boja, že by im ich ukradli). Keďže dvere sa otvárajú dnu, tak v malom priestore medzi nimi a turniketmi vznikajú pomerne často situácie ako vytiahnuté z publikácie „Šírka intímnej zóny a jej vynútené zmenšovanie vplyvom nezvládnutej ergonómie vstupného otvoru do miestnosti“. Navyše turnikety sú ovládané umelou inteligenciou a niekedy si povedia, že ma jednoducho nepustia. Ešte do roboty by to bolo možno aj fajn, aj keď neviem, ako by moji nadriadení reagovali na sms-ku „Som doma, nechcel ma pustit turniket, opravte mi to v dochadzke, xoxo“, ale že ten hajzel nechce, aby som išiel domov, to sa mi zdá už trochu príliš.


*Mikroklíma

Už som spomínal, že DP je celý zo skla? Tak to spomínam znova, lebo je to dôležité. Ďalšia dôležitá vec je, že okná sa nedajú otvárať. Teda niekde hej, napríklad zo strany od Rusovskej ich je dosť (asi kvôli imidžu), ale u nás napríklad nie. Zrejme rozpočet na okná zožrali turnikety. A tieto dva faktory a nie úplne funkčná klíma (vzduch príliš neochladzuje, zato robí fasa prievan) má za následok, že priemerná teplota je tu tak zhruba 27 stupňov. Čo je ideálna pracovná teplota, ak je vaše pracovisko stánok so zmrzlinou a cukrovou vatou na kúpalisku v Štúrove a ste 50-kilová osemnástka s hypotenziou. Čím chcem povedať, že nie je príliš ideálna pre mňa. Pri takejto teplote sa mi chce vyzliecť sa do treniek, ľahnúť si pod stôl, pod hlavu si dať šanón s rizikovými klientmi a až do fajrontu si pospať. Teda ak sa mi vôbec niečo chce, niekedy vďaka nedostatku kyslíku mám dojem, že pri vedomí ma drží len neustále zívanie.  

Zase ale aby to nevyzeralo, že sa len sťažujem, tak niektoré veci sa podarili. Napríklad je tu super výhľad na železnicu a ľudí prebiehajúcich cez ňu. A hajzlové kabínky sú murované, takže je tam dostatok súkromia, aby si človek zahral tri levely Angry birds, kým sa mu usuší z prehriateho ofisu prepotená košeľa. Hm, teraz rozmýšľam, mám tri hviezdičky vo všetkých leveloch? Idem to zistiť...

41 komentárov:

 1. Angry Birds na zachode :)
  A mas 3 hviezdicky na vsetkych leveloch??

  OdpovedaťOdstrániť
 2. super! ako vzdy!
  srdecne pozdravy z chladneho 7. poschodia s vyhladom na DP III. :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Este si zabudol na vyriesene parkovanie a ako to bude vyzerat s davom ludi rano co sa vyroji z busov/aut/bicyklov ked dostavaju tu novu cast.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak ked sa raz motorizujem, mozno dam druhy diel.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Hypotenzia je nízky krvný tlak. Nemal si na mysli skôr hypotermiu?

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ja viem, co to je, ale takym slecnam byva prave casto zima, takze to som tym myslel.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Nechcem mudrovať, ale sú judikáty, čo hovoria, že aj cesta do roboty je pracovný úraz... Takže to kľudne skús pri tom vchode

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie som si isty, myslim, ze len vtedy, ked som na pracovnej ceste (t.j. idem rovno z domu niekam pracovne a mam cestak, resp. priepustku).

   Odstrániť
  2. Lubo ma pravdu,
   pracovny uraz to nie je ani vtedy, ak na pracovisku ides na hajzel a prepadne sa pod tebou misa! jedine, ak by si na nom cital daku funkcnu specifikaciu!
   BOZP som mal relativne nedavno :D

   Odstrániť
  3. tak to ja by som asi tam dal vypoved, ja totiz 90% chodim po schodoch - po 7 poschodie
   a denne aj par krat, mna ich vytah netrapi

   Odstrániť
 8. ja na hajzloch v digitale exkluzivne solitaire

  OdpovedaťOdstrániť
 9. aaa, jak som sa dobre nasmiala! Vyborny clanok, normalne mam chut si to tam ist obzriet :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. znalcom building porn neuniklo, ze tam mas chybu, budovy sa nakladaju do kanalizacneho potrubia. Vodovodne je prilis tenke.

  K tym vytahom - u nas v robote pre pobavenie cakajucich zaviedli obrazovky, na ktorych je vidno, ktory vytah ide dole, a ktory stoji zablokovany na poschodi pre ministrov. Pripomina mi to skvelu vytahovu simulaciu SimTower a hodiny stravene planovanim tras vytahov v mrakodrape...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ale kanalizacne, to uz je anal, nie? Aj ked mas pravdu, ved ide o dva parky, takze to dava zmysel.

   Odstrániť
  2. haha, simtower. tak po japonsku to uz mame po 20. rokoch aj na slovensku konecne.

   Odstrániť
  3. staci dat ku vytahom zrkadla a ludia uz zo svojej podstaty sa tym zabavia natolko ze im cakanie nebude pripadat dlhe, ver mi :)
   a to uz ani nehovorim ze tam moze vzniknut nejedna paradna profilovka

   Odstrániť
 11. kebyze mas tu cest parkovat v druhom undergroundovom leveli ("sabfloor tu" ako hovori vytah) tak by si este dodal neuveritelne prakticku prejazdnost, kde sa na velkom aute s malym rejdom proste neotocis na jeden krat (napr na volve). pokazene rampy raz za dva tyzdne potesia aj okolie, kde sa vdaka praktickemu kruhacu tvoria kolony az na most, nevieme sa dockat otvorenia dp3 :) na druhej strane parkovacie miesta su vcelku siroke oproti dp1 a vonkajsim miestam.

  vytahy si vystihol presne, pravdepodobne si nikdy neskusal schodisko. funguje to asi takto: kartou pipnes cez jedny dvere, vojdes dnu k druhym dveram, kde sa znovu kartou pipnes (btw otvorenie druhych dveri spusta alarm u sbskarov). dojdes na schodisko, ktore by vdaka prachu mohli urcite pouzit do resident evil & walking dead alebo ineho postapokalyptickeho filmu/serialu, prejdes na poschodie kde chces ist. myslis si,ze hotovo. ha, naivka! pipnes sa cez jedny dvere, ale cestou von uz druhe neotvoris. ak nemas mobil, tak vyjst sa da iba v garazi :)aj toto je jeden z bonus, ktory vzdy potesi ked zase funguje jeden vytah.

  klima ma u nas v office presne dve nastavenia - kurevska zima a kurevske horko. v praxi to vyzera tak, ze v zime sedim v robote v tricku s kratkymi a v lete si nosim so sebou sveter. ach tie radosti pracovneho zivota

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. este som si precital ze "Autori výborne urbanisticky doriešili priestor križovatky" - za toto by sa mal pan Jan Bahna prefackat

   Odstrániť
  2. Tak vystihol si to dobre, uz som sa zlakol, ze som divny ja. Aj ked so schodiskom mas pravdu - este som na takyto akt rebelie, ba az terorizmu neodhodlal.

   Odstrániť
 12. V GBC na Galvaniho je to rovnako zle, ale minimalne teda parkovanie je po 7:45 v kategorii "nemozne ani so Smartom".

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V ktorom GBC? v 1. je to lahoda... Vdakabohu, sedim tam :) Aj Parkhouse mame ;)

   Odstrániť
 13. Perfektny clanok, nasmiala som sa ,tuším sa pojdem do DP podivať, úplne si ma navnadil...:)))

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Lubo, zdravim ta. Neviem bohuzial po anglicky a tak som z toho jelen. Mal som na blogspot nejake clanky a ked som si zrusil emailovu schranku, tak zmizol aj blog. Ma to suvislost?
  http://jankalina.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ano, ma. po zruseni gmailu google rusi vsetky ostatne sluzby. vratamne bloggera/blogspotu.

   Odstrániť
 15. Velmi si nas pobavil, dakujeme :) v nasich priestoroch sa pri -15 radiator ani nespusta, takze my nemame sklenikovy problem.
  Kolegyne z DPII

  OdpovedaťOdstrániť
 16. sedim v AP, pozeram na DP a cikam na stolicke :D

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Mne ten clanok viackrat pripomenul Douglasa Adamsa (vytahy, ktore chodia, ako sa im chce, neotvaratelne okna :-D ). Super clanok, som rad, ze tam nemusim robit. Parkrat som bol nieco zaniest do takychto neosobnych priestorov, a vzdy som rozmyslal, ci ti ludia, ktori tam pracuju, vedu aj normalne zivoty, alebo naozaj iba hrozne cool a in chodievaju hrat golf a standardne maju milenku. Ale kedze tam robis ty, tak to hadam nebude az take zle :-)

  jurinko

  OdpovedaťOdstrániť
 18. Frajeeeer :D :D :D :D CHAAACHACHACHACHACHA...

  Dobre, že Ťa vykopli z toho SME, inak by som sa k tomuto nedostal. Hneď a zaraz sa hlásim za sledovača.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ale ved Lubo v Sme nerobil, len tam mal blog

   Odstrániť
 19. tak čítaj celý blog a zistiš,čo sa udialo..

  OdpovedaťOdstrániť
 20. my na 3 poschodi mame po cely rok cca 17 st.. asi preto sa na vyssie poschodie nedostane chlad,lebo sa minie u nas

  OdpovedaťOdstrániť
 21. Pozdrav z prehriateho periferneho Lakeside, kde hypotenzne 48kilove devy picuju, ze klima fuci, hoci nerobi nic a je tu 26 stupnoc uz teraz. Fakitol.

  OdpovedaťOdstrániť
 22. vtipne, ja som tak rada, ze nemusim pracovat v tychto postmodernych gulagoch :)

  OdpovedaťOdstrániť
 23. neviete nahodou niekto co polievaju za digitalparkom ?

  OdpovedaťOdstrániť
 24. ja sice nie som v takomto postmodernom gulagu. ale gulag je to tu tiez. som oproti. vyskovy budova Incheby. priemerna teplota v office vcera 31,5. co by som dala za 27. a klima? ano, mame na 500m2 /mozno symbolicky prehanam/ 2, slovom DVA ks.

  OdpovedaťOdstrániť
 25. Velmi dobry clanok - ale bud rad, ze tam nemate elevator ovladany hlasom :-)

  http://www.youtube.com/watch?v=5FFRoYhTJQQ&feature=youtube_gdata_player

  OdpovedaťOdstrániť
 26. Hahaaa :D tak tí, čo to navrhovali celé, tam istotne nepracujú :-D

  OdpovedaťOdstrániť